Bli barnledare #nästasteg

Är 2022 året då du provar något nytt?

Vill du arbeta med barn?

Drömmer du om att byta bransch?

Är det dags att ta tag i studierna och bli behörig barnskötare?

Om du svarade ja på två eller fler av frågorna har vi et förslag till dig: Studera till barnledare vid STEP-utbildning, sök nu!

Med en grundexamen i pedagogisk verksamhet och handledning, kompetensområdet för småbarnspedagogik och familjeverksamhet blir du behörig att arbeta som barnskötare på dagis eller barnledare i församlingens småbarnspedagogik. Det här är den enda grundexamen som i sin helhet innehåller studier relaterade till pedagogik och handledning och ger behörighet för barnskötare inom småbarnspedagogiken. I den här examen kan du också om du vill välja att studera så du blir behörig att arbeta som barnledare i församlingens småbarnspedagogik.

STEP-utbildning finns här för dig och handleder dig på din personliga studiestig.

Kontakta vår studiebyrå redan idag för mer info!